אריק פינטו יסיים את כהונתו כמנכ"ל בנק הפועלים בסוף 2019 לאחר 40 שנים בבנק

15.04.19

ריק פינטו: "בסוף 2019 אפרד מבנק שהוא לא רק המוסד הפיננסי המוביל בישראל, אלא גם ארגון עם נשמה, חמלה ואנושיות. אני בטוח שהערכים האלה ילוו אותו עוד שנים ארוכות"
אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים, הודיע היום כי לא יאריך את כהונתו הנוכחית, הצפויה להגיע לסיומה ב- 31.12.2019. פינטו יסיים 40 שנות עבודה בבנק הפועלים, מתוכן הוא יכהן כמנכ"ל בפועל כארבע שנים.

אריק פינטו אמר: "מעולם לא חשבתי שאעבוד בבנק 40 שנה ברציפות, ואני מרגיש שזה הרגע המתאים עבורי להסתכל אחורה בגאווה ובסיפוק, ולהספיק להגשים חלומות ואתגרים נוספים בעתיד. נפלה בחלקי זכות גדולה להטביע חותם עמוק על עשייתו של הבנק, חדשנותו והיחס שלו לאחר, השונה והחלש. בארבעים השנים שאני בבנק למדתי, התפתחתי, הקמתי משפחה, רכשתי חברים יקרים ומילאתי מגוון תפקידים מרתקים בשטח ובמטה. בסוף שנת 2019 אפרד מבנק שהוא לא רק המוסד הפיננסי המוביל בישראל, אלא גם ארגון עם נשמה, חמלה ואנושיות. אני בטוח שהערכים האלה ילוו אותו ואת עובדיו המדהימים עוד שנים ארוכות. אני רוצה להודות לאלפי העובדים והמנהלים הטובים ביותר במשק, לחבריי המדהימים להנהלה ולדירקטוריון בראשותו של ידידי ושותפי, עודד ערן, על כך שגרמו לי להגיע מדי יום לבנק מאושר וגאה".

בהתייחסו לחקירת הרשויות האמריקאית בה טיפל ברציפות מיום כניסתו לתפקיד המנכ"ל, אמר: "אני מתכוון לעשות כל שביכולתי כדי לסיים את הפרשה ולהגיע להסדר, עוד בטרם אסיים את תפקידי".

יושב ראש הדירקטוריון, עודד ערן הוסיף: "קיבלתי בצער את החלטתו של אריק להיפרד מהבנק בסוף שנת 2019. אריק הוא מנהיג, בעל חזון, יכולת ביצוע  ואוהב אדם. בנק הפועלים ימשיך להוביל את המערכת הפיננסית הישראלית בקשב ובחוכמה שהביא איתו אריק. אני אישית איאלץ להיפרד מחבר אותו אני מעריך ואוהב".

במהלך כהונתו כמנכ"ל ביסס אריק פינטו את מעמדו של הבנק כמוסד הפיננסי המוביל בישראל. שלשום החלה להיסחר בבורסה בתל אביב חברת האשראי הגדולה בישראל, ישראכרט, לאחר שהבנק הנפיק אותה בהצלחה עצומה. הבנק מכר כ-65.2% מהאחזקות בישראכרט תמורת כ-1.8 מיליארד שקל, המגלמים לישראכרט שווי של כ-2.7  מיליארד שקל. בנוסף לכך, ערב ההנפקה ישראכרט חילקה לבעלי מניותיה דיווידנד של 867 מיליון שקל, ובנוסף רכשה מבנק הפועלים את מלוא האחזקות בפועלים אקספרס, המחזיקה במותג אמריקן אקספרס, תמורת 456 מיליון שקל. הבנק נותר עם אחזקה של 33% מישראכרט.

לצד הנפקת ישראכרט, התאפיינה כהונתו של אריק כמנכ"ל בגיבוש צוות הנהלה חזק עם כישורי ניהול ומנהיגות גבוהים, ובהקמה ופיתוח של שתי חטיבות חדשות בבנק: חדשנות ומחזיקי עניין. בתקופתו הוקם בית הספר לצמיחה פיננסית שמשרת חינם את לקוחות כל הבנקים והושקו שורה של מהלכים חדשניים:BIT, שהפכה להיות אפליקציית התשלומים הפופולארית בישראל; POALIM BRAIN לניתוח ביג דאטה לצורך פיתוח שירותים ומוצרים חדשים; אפליקציית שוק הון חדשה; השקת ערבויות דיגיטליות; פתיחת חשבון בנק ב-7 דקות בלבד בדיגיטל ללא צורך בהזדהות בפני בנקאי באמצעות טכנולוגיה חדשה הכוללת זיהוי פנים; שדרוג האתר והאפליקציה הפיננסית שדורגו במקום הראשון על ידי לקוחות כל הבנקים בסקר של בנק ישראל ועוד. כמו כן חיזק פינטו את הממשל התאגידי וניהול הסיכונים והציות בבנק.

כל אלה ועוד עמדו בבסיס התוצאות הכספיות לשנת 2018, שהיוו תוצאות שיא בתולדות בנק הפועלים והעידו על ביצועים עסקיים מצוינים בליבת העסקים השוטפים והגדלת הפער מהמתחרים: ללא ההפרשה וההוצאה בגין החקירה האמריקאית הרווח הנקי הסתכם בכ-4 מיליארד שקל – הגבוה ביותר בתולדות הבנק והמערכת הפיננסית. במהלך 2018 תיק האשראי של הבנק צמח ב-6.3%; הכנסות מימון מפעולות שוטפות עלו בשיעור של 8.9%.


40 שנות קריירה בבנק עד למינויו כמנכ"ל

אריק פינטו כיהן בתפקידי ניהול מגוונים בבנק הפועלים מאז שנת 1980, ושימש קודם מינויו למנכ"ל כחבר הנהלת הבנק במשך שש שנים. הוא שימש ממלא מקום למנכ״ל וכ-COO האחראי על האסטרטגיה משאבים ותפעול (מפברואר 2016 ועד מינויו כמנכ״ל), ממונה על החטיבה הקמעונאית (מ-2013 ועד מינויו ל COO), ממונה על חטיבת האסטרטגיה (2009-2013), מנהל אגף אשראי קמעונאי ומשכנתאות (2007-2009) ומנהל אגף משאבי אנוש (2002-2007).

במסגרת תפקידו כממונה על החטיבה הקמעונאית, הצעיד את החטיבה הגדולה בבנק לשורה מרשימה של הישגים, ובראשם צמיחה משמעותית ברווח הנקי (הרווח הגבוה במערכת הבנקאית), החזרת ההובלה בנתח השוק בתחומי הליבה, קידום פרויקטים חדשניים ופיתוח מואץ של מוצרים ושירותים דיגיטליים. בתקופתו כמנהל החטיבה הקמעונאית חזר בנק הפועלים להוביל את המערכת הפיננסית בחדשנות, בנתח השוק באשראי לעסקים קטנים ובינוניים (עלייה בנתח השוק מ-30.8% ל-32.1%), ובאשראי ללקוחות פרטיים (עלייה בנתח השוק מ-33.1% ל-33.3%) לצד גידול של 15% ברווחיות פעילות המשכנתאות. כמו כן, אריק הוביל סדרה של פרויקטים פורצי דרך וחדשניים בבנקאות  ובהם הקמת Poalim Digital – מערך הסניפים הדיגיטליים הראשונים בארץ והמתקדמים והחדשניים בעולם, הקמת BeOnline – הבנק האינטרנטי הראשון בישראל, הקמת מערך Poalim High-Tech - זרוע ההייטק של בנק הפועלים, השקת אתר האינטרנט החדש של הבנק, פיתוח מודלים מתקדמים בתחום האשראי ופיתוח מדף מוצרי UP – סדרת שירותים דיגיטליים ייחודיים המסייעת להתנהלות פיננסית נכונה של לקוחות הבנק.

בין השנים 2009-2013 כיהן כמשנה למנכ"ל וממונה על חטיבת האסטרטגיה של הבנק, ובמסגרת זו גיבש את התוכנית האסטרטגית העסקית לכלל פעילות הבנק, והטמיע את מערכת ה-Balanced Scorecard, שיטה מתקדמת לניהול אסטרטגי, אשר בעקבות יישומה ביסס הבנק מחדש את מעמדו כשחקן המוביל במערכת הבנקאית וזכה להכרה בינלאומית כשנבחר ל-Hall Of Fame לצד ארגונים מובילים בעולם. בנוסף, הוביל יוזמות עסקיות משמעותיות, ובהן תוכנית התייעלות וחיסכון בהוצאות הבנק (Cost Program) אשר הובילה לחיסכון מצטבר של 140 מיליון שקל ולשיפור משמעותי ביחס היעילות של הבנק, תוכנית רב שנתית של התאמת הפעילות במערך הסינוף של הבנק, בדגש על פעילויות בעלות ערך ללקוח, העברת פעילויות אדמיניסטרטיביות למרכז התפעולי, אשר הוקם תוך יישום מתודולוגית ה-Lean, ביצוע התאמות במבנה הארגוני של הנהלת הבנק תוך הרחבת מוטות שליטה, והקמה של פעילות ה-FinTech של הבנק אשר חשפה את הבנק לטכנולוגיות פיננסיות חדשות ופורצות דרך בתחום הפיננסים.

בין השנים 2007-2009 כיהן כמנהל אגף אשראי קמעונאי ומשכנתאות. במסגרת זו הוביל בחינה מחודשת של אסטרטגיית ניהול הסיכון בחטיבה הקמעונאית, הקים את היחידה לפיתוח וניהול מוצרי אשראי, והוביל את פיתוחם והטעמתם של מודלים מתקדמים בתחומי האשראי הצרכני והאשראי לדיור. בין השנים 2002-2007 כיהן כמנהל אגף משאבי אנוש, תפקיד בו עסק בגיבוש אסטרטגיית ניהול ההון האנושי של הבנק, פיתוח עתודה ניהולית בכירה ודרגי ביניים, הקמת בית הספר לניהול ומנהיגות בקמפוס פועלים וייזום ופיתוח פרויקט ERP רחב היקף בבנק.


רקע אישי

אריק פינטו נולד במרוקו, בגיל שנה לקה בפוליו ועלה לארץ עם משפחתו בשנת 1964, למד והתחנך בכפר הנוער בן שמן שם קיבל את תעודת הבגרות. בשנת 1978 קיבל את אות המתנדב הצעיר מנשיא המדינה דאז, יצחק נבון ז״ל, במסגרת שנת הילד הבינלאומית. בשנת 1980 הצטרף לבנק הפועלים, בשנת 2007 מונה כמאמן נבחרת ישראל בכדורסל בכיסאות גלגלים במקביל לעבודתו בבנק.
פינטו, מאמן מוסמך בכדורסל ממכון וינגייט שעשה זאת בהתנדבות, הוביל את הנבחרת בשנת 2008 (לאחר שני עשורים ללא העפלה) לאולימפיאדת בייג'ין שם סיימה הנבחרת במקום השישי בעולם.
בשל ההישג המיוחד נבחר פינטו על ידי משרד התרבות והספורט למאמן העשור בקטגוריה הפראלימפית במסגרת חגיגות השישים למדינת ישראל. פינטו בוגר תואר ראשון במנהל עסקים ממכללת ניו אינגלנד ותואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת קלארק. פינטו נשוי ואב לשניים.