דברי צחי כהן - משנה למנכ"ל והממונה על החטיבה העסקית בבנק הפועלים בכנס כלכליסט

18.07.18

"האשראי במערכת הפיננסית לענף בתי המלון ושירותי הארחה יחצה את רף ה-20 מיליארד שקל"

בסוף 2017 שברנו שיא- חגגנו את כניסת התיירת ה- 3 מיליון לישראל בנוכחות שר התיירות יריב לוין. ישראל הפכה להיות יעד אטרקטיבי לאנשים מכל העולם, לא רק לתיירות של עולי רגל, אלא גם כיעד נופש, יעד לתיירות מרפא ולתיירות עסקית.
מתחילת השנה ועד לחודש מאי 2018 נכנסו לישראל מיליון שמונה מאות וחמישים אלף מבקרים, זוהי עלייה של 22% לעומת שנה שעברה. התוצאה, גידול בביקוש לחדרי מלון ואף מחסור בחדרי מלון במוקדי התיירות הגדולים כגון ירושלים ותל אביב בעונות השיא.

אלה הם מספרים יפים בהחלט. ואני מאמין שאם נמשיך להשקיע בגידול ההיצע של חדרי בתי המלון, לצד השקעה בתשתיות ובמעטפת המשרתת את ענף התיירות, ניתן יהיה להגדיל את מספר התיירים הנכנסים באופן משמעותי וכתוצאה מכך גם להגדיל את ההכנסות מתיירות וליצור מקומות עבודה חדשים. כשמשווים את ישראל בתחום התיירות למדינות שכנות, עם פרמטרים דומים לשלנו כגון אקלים, גיאוגרפיה ואתרי תיירות היסטוריים, ניתן לראות כי העולם רוצה לבוא ולצרוך את מה שהאזור שלנו מציע לנופש מוצלח. על פי דו"ח שערך ארגון התיירות העולמי של האו"ם על עשרת היעדים עם הצמיחה המשמעותית ביותר בגידול התיירות הנכנסת, ישראל נמצאת במקום העשירי ברשימה.

בהשוואה למדינות בסביבתנו הגיאוגרפית עולה כי יש פוטנציאל צמיחה משמעותי בתחום התיירות. לדוגמא: מספר התיירים בשנת 2017 בקפריסין בת ה-1,200,000 תושבים, עמד על שלושה מיליון ושש מאות אלף, במצריים שמונה מליון תיירים וביוון שלושים ושניים מליון תיירים בשנה. מהשוואה זאת ניתן להבין עד כמה הפוטנציאל גדול.

אך תיירות אינה מסתכמת רק בשירותי הארחה. כל תייר שנכנס לישראל נהנה ממגוון שירותים נוספים כגון מסעדות, אירועים ומוקדי תרבות, וכמובן קניות. ההוצאה היומית הממוצעת לתייר עצמאי היא סביב 150 דולר ובטיול מאורגן כ- 250 דולר ליום לא כולל מרכיב כרטיס הטיסה. חלק גדול מהכסף הזה נשאר אצל אותם עסקים קטנים, מגזר בעל חשיבות גדולה למשק שאנו עושים רבות לתמוך בקידומו. ענף התיירות בישראל מתיירות נכנסת בלבד מהווה 1.6% מהתמ"ג לעומת 4.2% מהתמ"ג במדינות ה OECD. גם נתון זה מצביע על פוטנציאל גידול משמעותי.

בבנק הפועלים אנחנו מכירים את המספרים הללו גם מזווית אחרת. אמנם מאז ומתמיד האמנו בענף התיירות ומאז ומתמיד הענקנו אשראי ליזמים השואפים לבנות מלונות גדולים, מלונות בוטיק וגם יחידות הארחה פשוטות יותר, אך בשנתיים האחרונות אנו רואים עלייה בביקוש לאשראי גם מיזמים פרטיים וגם  מרשתות מלונות בינלאומיות בנוסף לרשתות בתי המלון הישראליות. בנק הפועלים הינו המממן הגדול ביותר בענף ובשלוש השנים האחרונות ליווינו עשרות בתי מלון בשלבים שונים, כולל בתי מלון קטנים, מלונות בוטיק הן בתל אביב והמרכז והן בפריפריה.

כדי לסבר את האוזן, סך המימון הבנקאי בענף בתי מלון ושירותי הארחה ואוכל עומד על כ- 16 מיליארד ₪ סכום משמעותי אולם מהווה רק כ- 4% מהאשראי העסקי במשק.

לתיירות החוץ ותיירות הפנים יש תפקיד חשוב בכלכלה הישראלית וגם במקרה של חוסר יציבות ביטחונית נוכחנו לראות שההשפעה היא לטווח קצר יחסית והשוק ידע להתאושש מהר.

מיותר לציין כי יזמי פרויקטים מלונאיים בישראל נתקלים בבעיות ביורוקרטיות רבות החל מהתכנון, תהליך קבלת אישורים, מחסור בקרקעות, ולעתים פרויקטים כאלה נראים כפחות כדאיים  מפרויקטי נדל"ן. אנחנו משתדלים ללוות אותם בתהליכים אלה. בנוסף להעמדת אשראי החיוני ליזמים, אנו גם מלווים אותם בכל שלב ושלב, מתוך הבנה שהשוק הישראלי וענף התיירות בפרט צמאים ליזמים כאלה כדי להמשיך ולפתח את הענף בישראל.

אנחנו פוגשים כל יום יזמים שרוצים לפתח את התחום ועל אף שקצב הגידול הנוכחי של 2.5% הוא קצב יפה, אנו סבורים שיש פוטנציאל גבוה בהרבה ובהינתן עידוד היזמים והקלות בהשגת האישורים הרגולטוריים, אנו סבורים שניתן לפחות להכפיל את קצב הגידול בחדרים.

אנו כגורם מממן מוביל, נשמח לסייע במימון צמיחת והתפתחות הענף ואני סבור שגם גופים אחרים יירתמו לאתגר לאומי חשוב זה. אנו מאמינים שהאשראי במערכת פיננסית לענף בתי המלון ושירותי הארחה יחצה את רף ה- 20 מיליארד ₪.

אנו בבנק הפועלים נמשיך להתמקד בפיתוח הענף ועידוד התיירות מכל זווית אפשרית: מלונות, בניית תשתיות תחבורה וכמובן העסקים הקטנים המקומיים המשלימים את החוויה.