אפיקי השקעה מרכזיים בשוק ההון

אפיקי השקעה מרכזיים בשוק ההון

מעוניינים להיכנס לעולם ההשקעות בשוק ההון?

כדאי שתכירו את אפיקי ההשקעה המרכזיים שבהם ניתן להשקיע באמצעות המסחר בבורסה. ריכזנו עבורכם כמה דברים שחשוב לדעת בנושא.


מניות

מניה היא סוג של נייר ערך המקנה למחזיק בו חלק בבעלות על החברה שהנפיקה את המניה. בעיקרון, ערך המניה בבורסה אמור לשקף את ערך החברה, לפי החלק היחסי של המניה בסך כל מניות החברה, אולם בפועל זה לא תמיד כך, משום שערך המניה נקבע גם על-פי מידת ההיצע והביקוש שיש לה בבורסה, כתוצאה מכמה גורמים, כמו שמועות, מצב פוליטי וכו'.

ניתן להפיק רווח מהאחזקה במניה באמצעות קבלת דיבידנד שמחלקת החברה לבעלי המניות (אם היא רווחית), או באמצעות מכירת המניה (אם ערכה עלה מאז רכישתה). עם זאת, חשוב לזכור כי אחזקה במניה כרוכה גם בחשיפה לסיכון, שכן ערכה עלול לרדת ולהסב הפסד למחזיק בה.
השקעה במניות מתאימה בעיקר לטווח ארוך ונחשבת להשקעה בסיכון בינוני עד גבוה


אגרות חוב (אג"ח)

אגרת חוב היא כלי פיננסי המאפשר לגופים, לרוב תאגידים ומדינות, לגייס הלוואות מהציבור. הגופים המנפיקים את אגרות החוב מוכרים אותן למשקיעים תמורת סכום כסף, ומתחייבים להחזיר להם את אותו הסכום בתוספת ריבית או ברווח מסוים, במועד הפדיון שמצוין על גבי האגרת.
משקיעים המחזיקים באגרת החוב עד למועד הפדיון, כלומר, לא מוכרים אותה במשך כל תקופת חייה, לא מושפעים מעליית או ירידת ערך האג"ח, אלא רק נהנים מהריבית.

שלושת סוגי האג"ח העיקריים:
אג"ח ממשלתי - מונפקות ע"י המדינה ומאופיינות בד"כ בסיכון נמוך, ולכן גם בפוטנציאל תשואה נמוך.
אג"ח קונצרני - מונפקות ע"י חברות ציבוריות. רמת הסיכון ופוטנציאל התשואה שלהן תלויים בחוסן הפיננסי של החברה המנפיקה.
אג"ח זבל - מונפקות ע"י חברות המצויות בקשיים פיננסיים, ומאופיינות ברמת סיכון גבוהה, ולכן גם פוטנציאל תשואה גבוה יותר.
ככל שהגוף המנפיק נהנה מחוסן כלכלי גבוה יותר, מאופיינת האג"ח ברמת סיכון נמוכה יותר.


מוצרי השקעה ומדדים

מוצרי השקעה מאפשרים מסחר מגוון ומאוזן יותר בשוק ההון. מוצר ההשקעה מנוהל על-ידי מוסד פיננסי, כגון בית השקעות או חברת ביטוח, המרכז כספים ממספר משקיעים, ורוכש באמצעותם מניות ו/או אג"ח של מגוון חברות.
מדדים כגון המעו"ף, תל-אביב 125, תל-אביב ביו-מד ותל בונד 60, עוקבים אחר ביצועיהן העסקיים של קבוצת חברות המשתייכות לקטגוריה מסוימת. הקטגוריה יכולה להיות שווי שוק מסוים ומעלה, או תחום פעילות כלשהו, כגון הייטק, ביו-מד וכד'.
אחד היתרונות המשמעותיים שמציעים מוצרי השקעה הוא פיזור הסיכון.


קרן נאמנות מחקה מדד

קרן הקונה בכספי המשקיעים בה מניות ו/או אג"ח מכל החברות המשתייכות למדד ספציפי. כך למשל, קרן מחקה מדד ת"א ביו-מד תשקיע את כספי המשקיעים בחברות ציבוריות העוסקות במחקר ופיתוח בתחום הביו-מד אשר נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב.


תעודת סל

תעודת סל היא מוצר השקעה נוסף המבוסס על מדדי שוק ההון. השקעה בתעודת סל מזכה את המשקיע בכתב התחייבות מבית ההשקעות, ובו התחייבות לשלם לו את תשואת המדד הנבחר במועד שעליו הוסכם (בצירוף כספי ההשקעה כמובן).
אף שקרן נאמנות מחקה ותעודת סל יכולות לעקוב אחר אותו המדד, ייתכן הבדל בגובה דמי הניהול שלהן.


סחורות

כדי להשקיע בזהב, כמובן שאין צורך לרכוש אונקיית זהב פיזית. כיום שוק הסחורות הוא וירטואלי, וההשקעה בו אינה נעשית על ידי קנייה ומכירה של חומרי הגלם. ישנם בתי השקעות המאפשרים ללקוחותיהם להקצות חלק מתיק ההשקעות שלהם לטובת השקעה בתחום הסחורות.
הסחורות הנפוצות ביותר במסחר הן נפט, זהב, כסף, מתכות, תירס וקפה.