שאלות על פנסיה שמשתלם לשאול בכל גיל

שאלות על פנסיה שמשתלם לשאול בכל גיל

תשובות לשאלות נפוצות

מתוך מטרה להבטיח שמירה על רמת החיים של העובד גם לאחר גיל הפרישה, קובע חוק פנסיה חובה, כי על העובד ועל המעסיק מוטלת חובה להפקיד מדי חודש לפנסיה מקיפה של העובד, הכוללת כיסוי למקרה מוות, אובדן כושר עבודה וקצבת פרישה.
ההפקדות יבוצעו לפי החישוב הבא: 6% מנוכים משכר העובד, 12.5% תשלומי מעביד בגין השכר המבוטח המתחלקים ל - 6.5% תמלוגי פנסיה ו - 6% נוספים לפיצויים.
משווק פנסיוני הוא עובד של גוף מנהל או חברת ביטוח מסוימת, ולכן משווקים פנסיונים לרוב ממליצים על המוצרים הפנסיוניים של החברות הספציפיות שאיתן הן בקשר.
יועץ פנסיוני חייב להיות אובייקטיבי ולתת ללקוח חוות דעת מקצועית שאינה קשורה לחברת ביטוח כזאת או אחרת. תפקידו להציע ללקוח את המוצר הפנסיוני המתאים לו ביותר מתוך כלל המוצרים הפנסיוניים הקיימים.
השאיפה היא לבחור את מסלול ההשקעה שיאפשר לכם לשמור על רמת החיים הנוכחית שלכם, גם לאחר גיל הפרישה. חשוב לדעת שמסלולי ההשקעה נבדלים ביניהם, בין היתר, ברמות הסיכון שהם מציעים ובשיעור התשואה הצפוי, ושלבחירה ביניהם השפעה על היקף הצבירה בחיסכון הפנסיוני שלכם. לכן חשוב להתייעץ עם יועץ פנסיוני מקצועי שיוכל לעזור לכם לבחור את המסלול המתאים לכם ביותר.
מסלולי הביטוח המרכיבים כל מוצר פנסיוני נותנים מענה למקרים של אובדן כושר עבודה או פטירה. בהחלט ניתן, ואפילו רצוי, לעדכן אחת לתקופה את המסלול שבחרתם, בהתאם לשינויים המתרחשים בחייכם האישיים.
דמי הניהול משפיעים ישירות על גובה הצבירה שתגיעו אליה בגיל הפרישה. הם נגבים מהחיסכון, ומנוכים גם מההפקדה החודשית וגם מהצבירה שנוצרת בקרן החיסכון במשך השנים. לכן, חשוב לבדוק את הדו"חות הרבעוניים בהם מפורט גובה דמי הניהול ולהתייעץ עם יועץ פנסיוני באשר לאפשרות להוזיל אותם.
מומלץ להגיע לייעוץ פנסיוני בכל פעם שמתרחש שינוי משמעותי בחיינו, משום שלרוב שינויים אלה מביאים עימם סדרי עדיפויות וצרכים פיננסיים חדשים. הכוונה להתפתחויות כגון שינויים במצב המשפחתי (נישואין, לידה, גירושין), שינויים במצב התעסוקתי, שינויים במצב הבריאותי ועוד.
אחת הדרכים בהן ניתן להגדיל את קצבת הפנסיה, היא להפקיד עצמאית לחיסכון במסגרת קופת גמל לפי תיקון 190, המאפשר להפקיד סכום חד פעמי ולקבל פנסיה חודשית פטורה ממס. בנוסף, אם הגעת לגיל 60 ויש ברשותכם קצבה מינימלית של 4,500 שקלים באפשרותכם למשוך את הכסף בסכום חד פעמי ולשלם מס מופחת בשיעור 15% על הרווח הנומינלי.
טוב לשמור על ערנות ולהיות מודע לביצועים השנתיים של קרן הפנסיה שלכם. אולם לא כדאי להסתפק בבדיקת ביצועי הקרן לאורך השנה החולפת בלבד. אחרי הכל, ייתכנו סיבות רבות להשגת ביצועים שנתיים נמוכים, כמו למשל מצב השוק באופן כללי. לכן, מומלץ להשוות את התשואה שהשיגה הקרן במהלך השנה הנוכחית לאלה שהשיגה בשנים קודמות, ואותן לתשואות שהשיגו קרנות פנסיה אחרות במהלך אותה התקופה. כך תוכלו לקבל תמונה שלמה ומדויקת יותר. יועץ פנסיוני מוסמך יוכל לסייע לכם לבצע את ההשוואה וגם לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה עבורכם.

חשוב לדעת

הבנק אינו יועץ מס. האמור לעיל מהווה מידע והסבר כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, ואינו תחליף לייעוץ אישי המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. ייעוץ פנסיוני יינתן בכפוף לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק. אין באמור כדי להוות התחייבות לחיסכון בסכום כלשהו.