צור קשר
* מומלץ לקבוע פגישה מראש לפני ההגעה לסניף
הטבה ייחודית במשכנתא ללקוחות בנק הפועלים
חיים עם המשכנתא 
צעדים ראשונים במכירת דירה
לפני שקונים - מוכרים!
 
רכישת דירה חדשה מתחילה לרוב במכירת הדירה הקיימת. מומלץ להתחיל בתהליך המכירה מוקדם ככל האפשר, כדי להימנע ממכירה תחת לחץ זמן ומהתפשרות על המחיר.

 

כמה לבקש?

בקביעת המחיר שברצונכם לקבל עבור דירתכם הישנה, ניתן להסתייע במחירוני נדל"ן, באתרי אינטרנט בהם מוצעות דירות למכירה או לבקש הערכה ממתווך דירות הפעיל באזורכם. כמו כן, ניתן להזמין הערכת מחיר מקצועית משמאי, אשר אינה מחייבת אך מעניקה מושג על המחיר הסביר ותסייע לכם בשלב המיקוח. אינדיקציה טובה נוספת היא מחירי דירות דומות שנמכרו לאחרונה באזורכם.
לעתים כדאי לבקש מחיר גבוה מהמחיר הרצוי ולהבהיר כי המחיר אינו סופי. בסופו של דבר, המחיר שתקבלו יהיה מורכב מערך הדירה, ערך הסביבה, מצב השוק ויכולת המיקוח שלכם.

 

קודם למכור או קודם לקנות?

המצב האידיאלי הוא מכירת הדירה הישנה לפני רכישת החדשה, אך לא תמיד זה אפשרי. לעתים אתם מוצאים את הדירה שחלמתם עליה, ועליכם לקבל החלטה מהירה עוד לפני מכירת הדירה הישנה. במיוחד במקרים כאלה, כדאי שהסכם הרכישה יקבע מסלול תשלומים גמיש, ובמידת הצורך למצוא פתרון פיננסי מתאים כמו הלוואת גישור.

 

איך מוכרים דירה?

החלטתם למכור את הדירה ואתם תוהים היכן לפרסם. בדרך כלל, כדאי לפרסם במגוון הערוצים הקיימים כדי להגביר את החשיפה:

 • פרסום בעיתון - ערוץ נפוץ ונוח עבור הקונה הפוטנציאלי. אולם בשנים האחרונות מאבד מעט מכוחו עקב התבססות האינטרנט. באופן כללי, הפרסום אינו יקר, אבל אם תיאלצו לפרסם לאורך זמן, תגלו כי מדובר בהוצאה לא מבוטלת. בבחירת העיתון יש חשיבות לתפוצה ולמחיר, ובמקרים רבים רצוי לבחור בעיתון המקומי של אזור מגוריכם.
  היתרון - פוטנציאל לחשיפה רחבה; החיסרון - ערוץ שהפופולאריות שלו הולכת וקטנה עם השנים.

 • פרסום באינטרנט - ערוץ האינטרנט תופס תאוצה רבה בשנים האחרונות.  
  היתרון - מעניק חשיפה רחבה במחיר נמוך (לעתים בחינם); החיסרון - עבור חלק מהאנשים ההתמצאות באתרי האינטרנט אינה טבעית. 

 • משרד תיווך - משרד שעושה את כל העבודה "השחורה" ודואג להביא רוכשים פוטנציאליים רציניים. חשוב למצוא מתווך אמין והגון, בעל רישיון מתווך מקרקעין, וכזה שיש לכם המלצות לגביו.
  היתרון - פחות כאב ראש; החיסרון -  עמלת תיווך.

 • שלט מרפסת - שלט "למכירה" במיקום בולט יכול למשוך קונים, אם כי ישנם גם כאלה הרואים בכך דרך "לא מכובדת". רצוי לציין מספר טלפון ושעות התקשרות נוחות, כדי שלא תופתעו בשעות בלתי שגרתיות.
   היתרון - חינם; החיסרון - נודניקים.

 

למי כדאי למכור?

בעת מכירת דירה, יש צורך בחוזה מכירה מפורט. כדאי למכור לקונה אמין, שיעמוד בהתחייבויותיו ולא יגרור אתכם לבתי משפט או יגרום לכם להוצאות, גם אם הצעתו אינה תמיד הגבוהה ביותר.
בעת עריכת חוזה המכירה (כמו גם בעת רכישת דירה חדשה), מומלץ להיעזר בעורך דין.

 
בכל מקרה, אם אתם שוקלים לרכוש דירה לאחר מכירת דירתכם הנוכחית, רצוי להיוועץ ביועצי המשכנתאות אשר בסניפי בנק הפועלים, בשלב מוקדם ככל האפשר בתהליך הרכישה.

 


* מידע זה נכתב בשיתוף עם חברת "אזורים".
* מידע זה הינו כללי לשירותכם ואינו בתחום עיסוקו של הבנק. אין הבנק אחראי על התכנים אשר עשויים להתעדכן מעת לעת.

 

WPS2