מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לפיה אנשים עם מוגבלות מקצרת חיים יוכלו לרכוש ביטוח חיים למשכנתא לצורך רכישת דירה.

03.07.18

המתווה המפורט בהצעה גובש בין הבנקים, חברות הביטוח והמדינה.

לפי המתווה, החל מספטמבר הקרוב אדם עם מוגבלות מקצרת חיים יוכל לקבל הלוואה לדיור עד גובה של מיליון שקל המגובה בביטוח חיים ללא חיתום רפואי, כאשר סכום הביטוח יהיה מחצית מגובה ההלוואה. המדינה מצידה, תסבסד עבור הזכאים את פרמיית הביטוח ובכך תסייע להם בתשלומים השוטפים.

המתווה גובש לאחר עבודה מאומצת של מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו שהביא את הבנקים להסכמות, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, ד"ר גיא רוטקופף, והמדינה מתוך מטרה למצוא פתרון לאותם אנשים שעד כה התקשו ברכישת דירה מאחר שלא יכלו לרכוש ביטוח חיים ולקבל משכנתא. הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ קארין אלהרר, ועברה בוועדת הכספים.

אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים: "אתמול תיקנו עוול ההיסטורי למסורבי משכנתא לבעלי מוגבלויות. בנק הפועלים, כמוסד הפיננסי המוביל בישראל, מחויב לתרום את חלקו להפיכת ישראל למדינה המסירה את המגבלות מדרכם של אנשים בעלי לקויות, ואני מברך על הזכות שנפלה בחלקנו להוביל את השינוי הזה. אנו רואים בנגישות לאנשים עם מוגבלות נושא חברתי מהותי וחובה עסקית, כחלק בלתי נפרד מתפיסת השירות והאחריות החברתית שלנו".

ד"ר גיא רוטקופף, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח: ההתגייסות של חברות הביטוח, הבנקים והמדינה הביאה בשורה מבורכת לאנשים עם מוגבלות שלא הצליחו לקבל משכנתא לדירה - ולנו כחברה ככלל. אני מברך את חברי הכנסת קארין אלהרר ומשה גפני על קידום ההצעה ועל הפתרון שהושג. מדובר בנושא חשוב ועל כן עשינו מאמצים לקדמו".