צעדים ראשונים בעולם ההשקעות

צעדים ראשונים בעולם ההשקעות

שוקלים להתחיל להשקיע?

מעולה. השקעה היא דרך לשפר את הסיכויים שלנו לייצר לעצמנו ביטחון כלכלי. הנה כמה דברים שחשוב לדעת כדי להיכנס לעולם ההשקעות בצורה נבונה ואחראית.


היתרונות שבהשקעה

השקעה מאפשרת לנו לשמר את ערכו של הכסף שלנו, להגשים מטרות ארוכות טווח תוך צמצום הצורך בהלוואות, ולנתב את הכספים העודפים שלנו לאפיקים ש"יגנו" עליהם מפני הנטייה שלנו לבזבז אותם על צריכת דברים שאינם בהכרח נחוצים לנו.


משקיעים רק כסף פנוי

כניסה לעולם ההשקעות היא צעד שכדאי לעשות כאשר התקציב הכלכלי שלכם מאוזן, ואתם מסיימים את החודש עם יתרה של סכום כסף מסוים, שאותו אתם יכולים להקצות לאפיק ההשקעה שבחרתם. אם אתם נמצאים במצב די קבוע של מינוס בחשבון, כנראה שזה עדיין לא הזמן שלכם להיכנס לעולם ההשקעות.


דמי ניהול זה לא הכל

דמי ניהול הם אחד מהפרמטרים שצריך לקחת בחשבון במסגרת ההחלטה באיזה מוצר השקעה לבחור. עם זאת, כדאי לזכור כי מדובר בפרמטר אחד מיני רבים, וכי קיימים עוד שיקולים רבים המעורבים בהחלטה, כגון רמת השירות של הגוף המנהל ותשואות המוצר בשנים קודמות. לכן, אל תסתפקו רק בהשוואה בין גובה דמי הניהול שגובים הגופים השונים. מכל מקום, במסגרת בדיקת תשואות העבר, זכרו כי הן אינן בהכרח משקפות את התשואות בעתיד.


בחירת רמת הסיכון המתאימה לכם

כל השקעה בנויה על היחס בין סיכוי לסיכון, כאשר אפשרויות ההשקעה השונות נבדלות זו מזו, בין היתר, ברמות הסיכון המאפיינות אותן. הקפידו לבחור באפיק השקעה עם רמת סיכון שמתאימה לכם, וזכרו שבעיקרון, ככל שההשקעה פחות מסוכנת, יהיה הסיכוי לתשואה גבוהה קטן יותר, ולהיפך.


הסבלנות משתלמת

לא מומלץ לתת לתנודות השוק להכתיב לכם את אופן הפעילות בנוגע להשקעה שלכם. בהקשר זה מעניין לציין כי הניסיון מלמד שמשקיעים שלא נותנים לתנודות השוק להכתיב את התנהלותם, נוטים להרוויח יותר מכאלה שמגיבים בקנייה או במכירה לכל ירידה או עלייה קטנה.


פיזור סיכונים

אחת הדרכים היעילות לצמצם את החשיפה לסיכון של ההשקעה שלכם היא פיזור סיכונים. כשמדובר בתיק השקעות למשל, ניתן לבנות אותו באופן שיהיה מפוזר על פני אפיקים שונים, וכך יהיה עמיד יותר בפני טלטלות בלתי צפויות בסקטורים מסוימים. לבניית תיק השקעות מגוון, התייעצו עם יועץ ההשקעות שלכם.


לא עם הגב לקיר

סכום כסף מסוים שזמין עבורכם רק לפרק זמן קצר (לדוגמה שנה), לא באמת מהווה כסף פנוי לצורך השקעה. השאיפה היא לממש את ההשקעה בנקודת הזמן הרווחית ביותר עבורכם, ולא משום שאתם צריכים בדחיפות את הכסף. עיתוי המכירה הוא רכיב קריטי בייצור רווח ממשי מההשקעה.


ניהול שוטף

השקעה אינה ענין שמתנהל מעצמו, אלא דורש ניהול פעיל ומעורבות בהתפתחויות. אם אין לכם את האפשרות להיות עם היד על הדופק ואת הידע הדרוש כדי לקבל החלטות רלוונטיות, כגון קנייה ומכירה, כדאי להיעזר ביועץ מקצועי שיסייע לכם בכך. ההשקעה יכולה להיות הכנסה פסיבית מבחינתכם, אבל מישהו עדיין צריך לנהל אותה.


את הכסף סופרים במדרגות

כל השקעה חשופה לתנודות שונות בערכה לאורך חייה, כך שהוא צפוי לעלות ולרדת וכן הלאה. זכרו כי כל עוד לא מימשתם את ההשקעה, למשל מכרתם את המנייה, הרווח או ההפסד שלכם הוא רק "על הנייר".