בחירת אפיק ההשקעה המתאים לכם

בחירת אפיק ההשקעה המתאים לכם

מהי ההשקעה המתאימה לכם?

כדי לבחור את ההשקעה הנכונה עבורכם, מומלץ תמיד להיעזר ביועץ השקעות מקצועי, אולם לפני כן, ריכזנו כאן 4 שאלות בסיסיות שיעזרו לכוון אתכם להשקעה שמתאימה למי שאתם ולמטרות שלכם.

1

מהי מטרת ההשקעה?

כולנו שואפים "להרוויח כמה שיותר" כשאנו משקיעים את הכסף שלנו. עם זאת, קיים ערך מיוחד בהגדרת מטרת השקעה מדויקת יותר, משום שהיא משפיעה על בחירת אפיק ההשקעה, ובמקביל, מעודדת להתמיד בהקצאת סכומי כסף לטובתה. מטרות השקעה יכולות להיות, לדוגמה, שיפוץ הבית, מימון לימודים לתואר, רכישת רכב חדש, מימון החיים לאחר גיל פרישה, מימון אירוע משפחתי ועוד.

כשמגדירים מטרה יש סיבה מוחשית יותר להתמיד בשביל להשיג אותה.
2

מהו טווח ההשקעה?

טווח ההשקעה נגזר במידה רבה ממטרת ההשקעה שהגדרתם. השקעה למשך מספר חודשים שונה באופן מהותי מהשקעה למשך שנים רבות. בין היתר, משום שהשקעה לטווח ארוך תאפשר לכם לקחת יותר סיכונים, מתוך הנחה שיעמוד לרשותכם מספיק זמן ליהנות מתיקון הפסדים שעלולים להיגרם במהלך הדרך. בנוסף, השקעה לטווח ארוך תאפשר לכם לבחור באפיקי השקעה שלא ניתן לממש בתוך זמן קצר.

מתכננים להשתמש כסף בשנים הקרובות? מוטב לבחור באפיקי השקעה עם רמת נזילות גבוהה.
3

מהי רמת הסיכון המתאימה לכם?

מטבע הדברים, השאיפה היא שההשקעה תהיה כמה שיותר רווחית, אבל חשוב להבין שהסיכוי כרוך גם בסיכון. אז האם אתם נועזים או סולידיים? התשובה לשאלה הזו יכולה לכוון אתכם לרמת הסיכון שאתם מוכנים להיחשף אליה. יועץ השקעות יוכל לעזור לכם לברר איפה אתם ממוקמים על הרצף שבין הנועזות לשמרנות ולהתאים לכם את רמת הסיכון המתאימה לכם.

עליכם למצוא את נקודת האיזון שתאפשר לכם להרגיש שלמים עם ההשקעה שלכם.
4

כמה כסף פנוי יש לכם?

אפיקי השקעה שונים זה מזה גם בסכומי הכסף הדרושים כדי להשקיע בהם. אם סכומי הכסף שאותם אתם יכולים להפנות להשקעה מדי חודש הם נמוכים יחסית (לדוגמה 100 ₪ בחודש), תוכלו לחסוך אותם בתוכניות חיסכון ובפיקדונות, וגם להעביר אותם בהוראת קבע לקרן נאמנות. לעומת זאת, פתיחת תיק מנוהל בבנק או בבית השקעות בדרך כלל מצריכה סכום מינימלי בגובה של 200-300 אלף ש"ח, תלוי במדיניות הבנק או בית ההשקעות, ואילו נדל"ן למשל, הוא תחום שלרוב דורש הון עצמי בסכום אפילו גבוה יותר.

ככל שסכום הכסף שעומד לרשותכם גבוה יותר, יעמדו בפניכם יותר אפשרויות השקעה.