מה אתם יודעים על החיסכון הפנסיוני שלכם?

מה אתם יודעים על החיסכון הפנסיוני שלכם?

כמה פרטים על הפנסיה שלכם

אתם מפקידים בכל חודש כספים לקרן הפנסיה שלכם, אולם מה אתם באמת יודעים על החיסכון הגדול והמשמעותי בחייכם? הנה כמה הנחיות שיעזרו לכם לוודא שהחיסכון הפנסיוני מתאים לצרכים שלכם.


מה כוללת קרן הפנסיה?

ההפקדות החודשיות שלכם לקרן הפנסיה אמורות לשרת 3 מטרות עיקריות:
  • הפקדה עבור קצבת הפנסיה החודשית שתקבלו בגיל הפרישה, שנועדה לעזור לכם לשמור על רמת החיים שאתם רגילים אליה גם לאחר הפרישה מהעבודה.
  • הפקדה עבור קצבת נכות חודשית, שנועדה לאפשר לכם ולמשפחתכם לקבל סכום חודשי קבוע במקרה שבו לא תוכלו לעבוד, עקב נכות כתוצאה מפציעה או מחלה.
  • הפקדה עבור השארים שלכם במקרה מוות, שנועדה להבטיח כי במקרה של פטירתכם חס וחלילה, יוכלו קרובי המשפחה שלכם, המכונים שארים בפוליסת הביטוח, לקבל סכום חודשי קבוע שישפיע על איכות החיים שלהם.
אם יש לכם ביטוח מנהלים, הביטוח למקרה מוות מכונה "ביטוח חיים", הביטוח למקרי נכות מכונה "אובדן כושר עבודה", והחיסכון ממנו תשולם קצבת הפנסיה מכונה "חיסכון לקצבה".


איך תבחרו את הרכב הפנסיה הנכון עבורכם?

אחת ההחלטות החשובות שעליכם לקבל בהקשר של התאמת החיסכון הפנסיוני לצרכים ולהעדפות שלכם, היא כמה כסף להפקיד עבור כל אחד מהרכיבים השונים.
כלומר, איזה מוצר פנסיוני יתאים לכם ובאיזה מסלול ביטוח עדיף לכם לבחור.

הנה כמה שאלות שיעזרו לכוון אתכם בתהליך קבלת ההחלטה:
  • מי תלוי בכם כלכלית? במילים אחרות, מי ייפגע כלכלית במקרה שתפסיקו לעבוד?
  • למשך כמה זמן אלו התלויים בכם פיננסית יהיו זקוקים לתמיכה הכלכלית שלכם?
  • האם תעדיפו שהשארים יקבלו את הכספים כקצבה או כסכום חד פעמי?
בעיקרון, ככל שיותר ילדים וקרובים תלויים בכם כלכלית, כך כדאי שתשקלו לבחור במסלולים בהם רכיבי ביטוח החיים ואובדן כושר העבודה גדולים יותר.
יועץ פנסיוני יוכל לסייע לכם להתאים את הרכב החיסכון הפנסיוני הנכון עבורכם.


מה חשוב לבדוק בדו"ח השנתי שאתם מקבלים מקרן הפנסיה?

סכומי הביטוחים ופרטים אישיים
בדו"ח מופיע פירוט של הסכום שיתקבל במקרה של מוות, נכות או בעת היציאה לפנסיה. הקפידו לבדוק מדי כמה זמן שהסכומים הולמים את הצרכים שלכם, ושמצבכם המשפחתי מעודכן כראוי בקופה.

תשואות הקרן
אחת לתקופה, כדאי לבדוק אילו תשואות השיגה הקרן שלכם, להשוות אותן לביצוע קרנות פנסיה אחרות, ובמקרה הצורך, לשקול מעבר לקרן אטרקטיבית יותר.

רמת הסיכון
רמת הסיכון שמתאימה לכם עשויה להשתנות עם הזמן. לכן, אחת לתקופה, כדאי לברר עם עצמכם האם אתם עדיין חשים בנוח עם רמת הסיכון שקבעתם לחיסכון הפנסיוני, ובמידת הצורך, להודיע לקרן על רצונכם לשנות מסלול לשם התאמת רמת הסיכון.

אל תשכחו לבדוק כמה עמלות אתם משלמים ביחס לממוצע בקופה.


חשוב לדעת

האמור לעיל מהווה מידע והסבר כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, ואינו תחליף לייעוץ אישי המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. ייעוץ פנסיוני יינתן בכפוף לתנאי הבנק. ייעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק. אין באמור כדי להוות התחייבות לחיסכון בסכום כלשהו. הבנק אינו יועץ מס.